
Rodzicielstwo to jedna z najważniejszych ról, z jakimi mierzymy się naszym życiu – dla wielu wręcz najważniejsza. Spełnienie, bądź jego brak w tym obszarze może wpływać na całe nasze funkcjonowanie, subiektywną ocenę szczęścia, sukcesu i poczucia sensu w życiu.
Autorka: Joanna Płuciennik – coach kryzysowy w OKAY psycholodzy i terapeuci
Problem z zajściem w ciążę a psychika
Żyjemy w świecie, w którym coraz więcej ludzi doświadcza różnorodnych trudności na drodze do spełnienia swojego wielkiego marzenia o zostaniu Rodzicem. Niezwykle często są to trudności, które szybko dezorganizują im całe życie – małżeńskie (partnerskie), rodzinne, towarzyskie i zawodowe (poważnie – na pracę, karierę to też wpływa i to bardzo). Całe życie wywraca się do góry nogami, nic nie jest już takie, jak dotychczas. Permanentne zmęczenie, trudne emocje – to prosta droga do kryzysu. I nie trzeba się tego określenia bać. Powiedzmy sobie otwarcie – to absolutnie normalne, że w takiej sytuacji doświadczamy kryzysu i nie świadczy to wcale o żadnej słabości. To po prostu ludzkie, wszyscy tak czasem mamy.
Od czego zacząć, aby poradzić sobie z kryzysem?
Nie ma jednego skutecznego panaceum, bo każdy człowiek jest inny i ma inne potrzeby. Nie ma jednego uniwersalnego narzędzia, które natychmiast rozwiąże trudną sytuację. Jednak każdy może wypracować dla siebie własną najlepszą drogę ku zmianie i lepszej przyszłości. Tak, tak – zmianie! Bo kryzysy przychodzą po to, żeby coś w życiu zmienić. I jeśli tylko zechcemy się z tym zmierzyć, możemy dopilnować, by była to zmiana na lepsze.
Wymaga to oczywiście czasu na zastanowienie, zmierzenie się z emocjami towarzyszącymi kryzysowi, znalezienie nowych rozwiązań (oraz ich wdrożenie). Czasami potrzebne będzie wsparcie osób zajmujących się zawodowo pomaganiem i skorzystanie z różnorodnych metod. Te często są skuteczne, ale stanowią tylko pewną bazę, na podstawie której można budować indywidualną strategię wyjścia z impasu.
Jak radzić sobie z kryzysem podczas starania o dziecko?
Najważniejsze jest to, by zacząć od troski o siebie. W kryzysie zawsze bardzo cierpi nasze ciało, nawet jeśli nie czujesz tego od razu. Wydzielane nieustannie hormony stresu dają się we znaki, a mózg często odmawia współpracy (to normalne zjawisko w kryzysie – obniża się sprawność intelektualna, spada koncentracja itd.). Dlatego należy się tym ciałem i głową zaopiekować, dać im wytchnienie i odpoczynek – możliwość podładowania baterii. Bez tego nie będzie skąd czerpać energii, by móc pójść dalej, by się podnieść, zawalczyć o siebie i swoje marzenia.
Kryzys – etapy wyjścia z trudnej sytuacji
Zatem – krok I w kryzysie to zadbanie o siebie. Pomyśl, co sprawia, że odpoczywasz, co lubisz robić, co ci daje siłę. I rób tego jak najwięcej.
Krok II to zajęcie się emocjami. Tu ważnym elementem jest wsparcie najbliższych – partnera, przyjaciół, rodziny. Przyjrzyj się ludziom, którzy cię otaczają i zastanów się, kto z nich naprawdę daje ci odczuwalne wsparcie, z kim rozmowa rzeczywiście pomaga tak, że czujesz się chociaż troszkę lepiej. Korzystaj z tego. Jeśli to nie wystarcza pomyśl o zwróceniu się o pomoc do specjalisty: psychologa, coacha kryzysowego, psychiatry. Starając się o dziecko krążysz zapewne wciąż pomiędzy lekarzami wszelkich specjalności. Nie zapominaj o zadbaniu o sferę psychiczną – ona naprawę jest nie mniej ważna również w tych staraniach.
To, ile czasu to zajmie, jest bardzo indywidualne. Nie poganiaj się. Lepiej wolniej a porządnie.
Dopiero, gdy zadbasz właściwie o siebie, twoje ciało i twój mózg będą gotowe do podjęcia wysiłku i wprowadzania zmian. Jeśli uważnie przeżyjesz emocje, które się w tobie kłębią, będziesz mieć pełniejszy obraz tego, czego tak naprawdę pragniesz i potrzebujesz. To pomoże ci podjąć właściwe decyzje i wdrożyć najwłaściwsze działania, które będą niezbędne do osiągnięcia sukcesu. A zaopiekowanie się sobą i codzienna troska pozwolą twojemu mózgowi wrócić znów na najwyższe obroty. Stanie się on na powrót twoim najlepszym sprzymierzeńcem w walce o marzenia.
Bądźmy dla siebie dobrzy – to się opłaca
Pomocą na drodze od kryzysu do sukcesu służyć ci może też poradnik „Coaching w sytuacji kryzysu. Jak przekuć trudności w dobre doświadczenie?”. To przewodnik, który dzięki mnóstwu ćwiczeń umożliwi ci zajrzenie w głąb siebie. Krok po kroku przeprowadzi cię aż do szczęśliwego zakończenia kryzysu.
Trzymam za Ciebie kciuki.